شهید یوسف مرحبا

شهید یوسف مرحبا

با آغاز جنگ همانند جوانان دلیر ایران به ندای امام (ره) لبیک گفت و راهی مناطق جنگی شد. پس از شش ماه تلاش بی‌وقفه به آستارا بازگشت و در همین مدت به نمایندگی دادگاه انقلاب اسلامی در آستارا منصوب شد...

شهید یوسف مرحبا در سال ۱۳۲۹ در آستارا دیده به جهان گشود. دوران کودکی را با نشاط خاصی پشت سر گذاشت و در دوران تحصیلش فردی موفق بود که با جدیت فعالیت‌های روزانه‌ی خود را با بهترین عملکرد و برترین نتیجه به مرحله‌ی اجرا درمی‌آورد. به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه‌ی فراوانی داشت و حجم قابل توجهی از خرج روزانه‌اش را به خرید کتاب اختصاص می‌داد.در سال ۱۳۵۴ به خدمت سربازی رفت و بعد از تلاش‌های فراوان در دانشگاه مشهد مشغول به تحصیل در رشته‌ی فقه و مبانی حقوق اسلامی شد و روز به روز به اطلاعات خود در همه‌ی زمینه‌های علمی می‌افزود.

با پیروزی انقلاب اسلامی در کمیته‌ها و سپس در سپاه، فعالیت رسمی خویش را آغاز کرد و مدتی نیز فرماندهی عملیات سپاه را بر عهده گرفت. اما این فعالیت‌ها مانع پیشرفت او در زمینه‌ی تحصیلات عالی‌اش نشد. در همین ایام بود که یوسف کتاب ارزشمند قرآن در اسلام را نوشت که در شهریور سال ۱۳۶۱ توسط بنیاد شهید انقلاب اسلامی چاپ و منتشر گردید.

با آغاز جنگ همانند جوانان دلیر ایران به ندای امام (ره) لبیک گفت و راهی مناطق جنگی شد. پس از شش ماه تلاش بی‌وقفه به آستارا بازگشت و در همین مدت به نمایندگی دادگاه انقلاب اسلامی در آستارا منصوب شد. در این زمان نگارش چندین کتاب نیمه تمام را شروع کرد که نتوانست آن‌ها را به سرانجام رساند.

وی پس از چندین بار ترور نافرجام که فقط به زخمی شدن او منجر می‌گردید، در تاریخ ۱/۶/۱۳۶۰ ساعت ۱۲:۳۰ ظهر در هنگام بازگشت از جلسه‌ی شورای آموزش و پرورش به ضرب گلوله‌ی شب پرستان ترور شد و جام شیرین شهادت را نوشید.

 

میانگین امتیاز داده شده: +

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.